English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Beskydské dobrodružství Barborky a dětí z domovů

1.10.2010

DOLNÍ LOMNÁ - Poslední zářijové dny strávilo téměř 40 dětí, babiček, dědečků a maminek z Občanského sdružení svatá Barbora v penzionu Armáda v Dolní Lomné. Kluci a holky z Barborky se tady setkali poprvé s dětmi ze severomoravských dětských domovů.

„Říkáme si Správná pětka, protože spolu jezdíme skoro každý měsíc na různé akce. Bydlíme v domovech okolo Ostravy a jsme správní. Tak proto se jmenujeme Správná pětka,“ řekl patnáctiletý Jakub z Dětského domova v Příboře, kterému všichni říkají přezdívkou Hambáč.

 

„Bylo fajn, že se tady kluci a holky z Barborky skamarádili se Správnou pětkou. Naše děti mají víc kamarádů a je tady taková pohoda,“ vysvětlila jeden z cílů akce referentka pro srandu a členka výboru maminek svaté Barbory Zdeňka Bínová.

 

Každý den čekalo na účastníky několik dobrodružství. „Mě nejvíc bavilo, když jsme lezli mezi stromy v lanovém centru. To je jasný, že jsem se ze začátku trochu bál, ale pak už to bylo v pohodě a docela jsem si oddychl, že jsem stál na zemi,“ řekl s úsměvem Blažej z Polska, který byl na akci Barborky poprvé.

 

„Já jsem plaval a moc se mi v bazénu líbilo. Hlavně jak jsem skákal do vody. Byl jsem taky na vodotrysku s mojí mladší sestřičkou Sofinkou,“ svěřil se s pomocí maminky pětiletý Samuel.

 

Všichni překonali i nástrahy počasí, které se na konci září vyřádilo. Mrholení nevadilo ani při návštěvě Ski centra v Mostech u Jablunkova. „Nejlepší bylo stejně bobování na velké dráze. Jezdil jsem s  Radkem Gumpingerem a to byla sranda, protože jsme jezdili rychle a on skoro vůbec nebrzdil. Bylo to fakt super,“ vzpomínal Dominik z Barborky, který letos nastoupil do šesté třídy. 

 

„Jsem ráda, že nám alespoň na první dny vyšlo počasí. Hlavě v neděli, kdy jsme absolvovali dětský den. Hráli jsme spoustu soutěží a byla sranda, když se postupně přidávali i dospěláci,“ dodala Bínová, která dětský den zorganizovala. Poslední večer byla v jídelně diskotéka, kterou si každý užil po svém. „Ten dýžej je skvělej! Je to můj kámoš,“ dodal Martin, který celý večer tancoval jako o život.

 

Gracián Svačina