English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Barborka podporuje Lukáše a Radima v koníčcích po tátovi

1.4.2010
KARVINÁ – Podobné koníčky jako jejich táta v dětství mají bratři Lukáš (9) a Radim (11) Kosellkovi z karvinského Starého Města. Mladší je povahou živější, začal se věnovat hokeji. Starší je klidnější a navíc nemůže moc sportovat, takže rybaří. Pomyslnou „ochrannou ruku“ nad nimi při těchto aktivitách bohužel nedrží otec, nýbrž Občanské sdružení svatá Barbora.

     „Patříme k nejstarším v Barborce. Kluci si na manžela moc nepamatují,“ řekla paní Marcela (34), vdova po Miroslavu Kosellkovi, havíři na čelbách šachet Doubrava a ČSA. Během let strávených se sdružením pomáhajícím podobně osudem stiženým rodinám horníků se ona a oba synové stali pravidelnými účastníky různých akcí a výletů. Nevynechali ani Disneyland.

     „Já jsem s taťkou na rybách byl. Pamatuji si na to!“ nechal se slyšet Radim, kterému byly v té době asi čtyři roky. Teď chodí do páté třídy základní školy a s novým pololetím se objevil v rybářském kroužku při karvinském středisku volného času Juventus. Je to od nich z „vesnice“ kus cesty, tak ho na pravidelné sobotní setkání mladých rybářů vozí rodina autem.

     „Prut a další vybavení mám od babičky. Barborka mi zaplatí ten kroužek. Je nás tam dvacet, učíme se poznávat přírodu, ryby. Budeme je i chytat, rybářský lístek už mám, byla to docela hračka,“ přiblížil Radim, jenž je po operaci kyčlí a má nařízeny od lékaře méně adrenalinové záliby. Udici už nahodil v parku Boženy Němcové či u Olzy, zatím ale na první úlovek čeká. „Nevím, jestli první, ale určitě tu druhou moji rybu chci dát Hance z Barborky,“ dušoval se Radim.

     Stejně jako jeho mladší sourozenec na první ostrý zápas za SK Karviná čeká. „Zatím hrajeme jen tak proti sobě. Trénujeme dvakrát týdně u nás na zimním stadionu,“ svěřil se třeťák Lukáš s tím, že chce být hokejovým útočníkem. „Ale žádným Jágrem. Toho by ze mě chtěla mít asi mamka,“ tvrdil hráč hokejové přípravky. Barborka mu přispěla na brusle, rukavice, hokejku.

     „Člověk se musí starat, kluky nakrmit, obléct a obout, nakupovat věci do školy. Jsem ráda, že mám tu pomocnou ruku od Barborky,“ prohlásila paní Marcela, která pracuje jako kantýnská. Syny sama podporuje i v dalších sportech – jeden má snowboard, druhý lyže. A když zrovna Lukáš s Radimem nerybaří či nehrají hokej, prohánějí se nejraději na malé crossové motorce.

 

(Radek Lukša)