English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Nový rok s Májovákem, přes 10 tísíc pro Barborku

9.1.2010

KARVINÁ – Dobrovolné vstupné, vybrané na letošním Novoročním koncertu velkého hornického dechového orchestru Májovák, bude věnováno Občanskému sdružení svatá Barbora. Přímo z koncertní scény o tom informoval předseda sdružení Vladislav Sobol.   

 

Jak řekl dirigent Májováku Marek Prášil, podporou organizace, která pečuje o děti z hornických rodin bez otce, chtějí karvinští hudebníci alespoň symbolicky splatit svůj dluh vděčnosti vůči havířům a společnosti OKD. Celkem se do kasiček vybralo 10.298 korun.  „Rozhodli jsme o tom ve správní radě orchestru. Společnost OKD a její nadace patří mezi naše největší dárce. Jsme proto velice rádi a šťastní, že i my, muzikanti, můžeme pomoci hornickým sirotkům,“ sdělil Prášil.

 

Novoroční koncert Májováku, který se konal na Nový rok odpoledne před zcela zaplněným hledištěm divadelního sálu Městského domu kultury v Karviné, se již tradičně stal významnou kulturní událostí. Slavnostního zahájení se zhostil karvinský primátor Tomáš Hanzel, slovem provázel herec Pavel Handl.

 

Ambiciózní dechový soubor nabídl pod taktovkou dirigentů Vlastimila Blažka a Marka Prášila náročný program, sestavený z děl ostravského skladatele a dlouholetého dirigenta Ostravského rozhlasového orchestru Pavla Staňka (který osobně zasedl mezi diváky) a dalších velikánů světové hudby, jako jsou George Gershwin, Samuel R. Hazo, Georges Bizet, Dmitrij Šostakovič, Joaquín Rodrigo, Henry Fillmore, Václav Trojan, Andrew Lloyd Webber či Rudolf Kubín.

 

„Minulý rok byl pro nás nadmíru úspěšný. Stali jsme se absolutními vítězi Mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů v Ostravě, slavili jsme úspěchy na největším evropském festivalu symfonické hudby Mid Europe v Rakousku a na festivalu Zlatá lyra v polském Rybniku. Chceme pokračovat v tomto trendu a hrát stejně dobře, ne-li lépe,“ přál si před novoročním vystoupením Májováku dirigent Vlastimil Blažek. „Chceme ale hrát především pro naše posluchače, ti jsou pro nás nejdůležitější,“ dodal.

 

Loňské úspěchy potěšily rovněž jeho dirigentského kolegu Marka Prášila. „Mám ale obrovskou radost také z toho, že se mezi našimi hudebníky objevuje čím dál víc mladých tváří. Znamená to, že se o budoucnost orchestru bát nemusíme,“ zdůraznil Prášil.