English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Deset dobrých zpráv pro kluky a holky z ,,Barborky"

4.1.2010

Občanské sdružení svatá Barbora přinášelo celý rok radost všem dětem, které berou horníci jako své vlastní. Ač v roce krize sdružení financemi nijak neplýtvalo, byl to rok radosti a dobrých zpráv. Které byly ty nejdůležitější?

 

1. Za vysvědčení do Prahy

Hned na začátku roku se vydal autobus plný dětí a maminek do hlavního města – za kulturou a památkami. Byla to první akce, kterou připravil nově vzniklý výbor maminek. Jedna z nich, Alena Kunčíková, dokonce zajistila volný vstup do Karlínského divadla na muzikál Limonádový Joe nebo do kina na film promítaný v systému „3D“.

„Mamka viděla muzikál poprvé a moc ji nadchl, pro mě bylo zase nejlepší 3D kino,“ svěřila se po příjezdu Kristýna Bláhová.

 

2. Notebook pro studenty

Nový rok přinesl nová pravidla finančních výpomocí – kromě školného, učebnic, ubytování na kolejích nebo kroužků a táborů začal výbor proplácet také polovinu nákladů na počítač, přičemž vyplácená suma na jedno dítě může být maximálně deset tisíc. „Je to obrovská pomoc. Počítač je dnes potřebný i pro děti ve vyšších třídách základní školy a pro středoškoláky je doslova nutností,“ shodly se maminky, které dětem computer pořídily.

 

3. Nový kamarád - Nadace OKD

Partnerství s Nadací OKD se rozjelo naplno. Zatímco OKD stále platí členské příspěvky, ze kterých se financují mimo jiné režijní náklady sdružení, nadace se stala hlavním partnerem Barborky a přispívá na většinu akcí, jazykové kurzy i vzdělávání dětí.

V prosinci navíc uspořádala Nadace OKD veřejnou sbírku – polovinu výtěžku z prodeje kapříků, které byly k dostání i na šachtách, převede právě na účet Barborky.

 

4. Den dětí v Disneylandu

To tady ještě nebylo – děti z Barborky se vydaly za hranice všedních dnů do pařížského Disneylandu. Zatímco před rokem se zahraničního zájezdu (k moři na Krétu) zúčastnily hlavně starší děti, letošní pětidenní výprava byla určena pro malé i nejmenší. A všichni si to užili úžasně.

 

5. Dvě tisícovky na dopravu

Další novinku pocítily maminky studentů středních a vysokých škol na konci června – Barborka jim začala nově vyplácet dvoutisícový příspěvek po úspěšně ukončeném pololetí či semestru. Finance mají ještě jednu výhodu – nemusí se za ně dokládat paragony, takže se dají použít třeba na dopravu do školy nebo na drobné výdaje, které by se jen těžko účtovaly.

 

6. Na ranči v Orlové

Ještě jednou poprvé – tentokrát poprvé s Barborkou na koni! Jezdecký klub Nanka z Orlové dostlal grant Nadace OKD na výstavbu nového kolbiště a jako poděkování pozval naše děti na svůj ranč. Vidět svět z koňského sedla – to bylo radosti...

 

7. Den horníků: Solidarita ve Staříči

Zatímco na Hornických slavnostech v Karviné se prodávaly buchty, na Dni horníků ve Staříči zorganizovaly maminky sbírku do kasičky. A byla veleúspěšná – vybralo se kolem 20 tisíc korun!

 

8. Dobrodružství v Jeseníkách

Jak prožít podzimní prázdniny? Nejlépe na horách a společně, rozhodly se maminky a pronajaly si penzion v malebném Ludvíkově. Díky příspěvku Nadace OKD se děti nejen nadýchaly čerstvého jesenického vzduchu, ale zároveň si užily bazén v Karlově Studánce, podívaly se na hrad Sovinec i do úžasné galerie řezbáře Halouzky a ve sklárně ve Vrbně pod Pradědem na vlastní oči viděly, jak se vyrábí repliky historických skleniček a váz.

 

9. Maminky v čele

Dříve jen čekaly, co jim Barborka pošle na účet. Dnes jsou v centru dění! Maminky založily vlastní výbor, podílejí se na tvorbě pravidel pro vyplácení příspěvků a samy si připravují většinu akcí.

 

10. Šachťáky přes krizi rekordní

Poslední letošní dobrá zpráva se týká zaměstnanců OKD. Ti dokázali, že Barborka je a zůstane v jejich srdcích! V době krize, kdy sdružení přišlo o některé sponzory a kdy lidé počítají každou korunu, vybrali na šachťácích rekordní sumu – celkem 256.900 korun, to je o 24 tisíc více než loni.