English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

,,Barboradování" po páté - srdečné a štědré

14.12.2009

BarboRadování popáté – srdečné a štědré

V kompresorovně bývalé šachty na Landeku měla Barborky letošní velkou závěrečnou akci

OSTRAVA – Na osmdesát procent dětí a maminek z Občanského sdružení svatá Barbora si našlo první prosincovou sobotu cestu do Hornického muzea OKD. V kompresorovně bývalé šachty na Landeku se totiž konal už pátý ročník společného BarboRadování.

Hned u vstupu čekaly na děti balíčky. „Od společnosti OKD, samozřejmě Barborky, pak také klientů karvinského Heřmánku a hornických odborů,“ upřesnil místopředseda sdružení Josef Hoďák. Pro havířské sirotky byl letos   i třítisícový finanční příspěvek na osobu.

Program, který chystala od konce léta členka výboru OSSB Milena Malinská z Dolu Paskov, zahrnoval folklórní vystoupení souboru Ostravička z Frýdku-Místku, taneční show nadějného souboru No Comment ze Staříče a kapely Šuba Duba Band z Frýdku-Místku.

Osobně přišli dva ekonomicko-personální náměstci se šeky na peníze vybrané na šachťácích. Stanislav Wizur z Dolu Karviná 62 107 korun, Tomáš Pala z Dolu Paskov 66 000 korun. Důl ČSM poslal 48 500 korun. Důl Darkov bude mít šachťák teprve 11. prosince.

„Program byl letos jednodušší, ale o to srdečnější. Bylo fajn,“ zhodnotila Marta Szamaránská za výbor maminek Barborky. Závěrečnou diskotéku si užily jen nejmenší děti, takže příští rok se očekává na BarboRadování oživení, jež by vtáhlo do zábavy úplně všechny.

 

Vendulka s mámou u nové „rodiny“

 

OSTRAVA – Pochopitelně by bylo daleko lepší, kdyby mohly být doma s tátou a manželem, ale osud rozhodl jinak. Vendulka Ožanová (5) z Havířova s mámou Petrou (29) se tak poprvé objevily na společné akci OSSB –                na BarboRadování.

„Každá z nás si tím musela projít a není to nic lehkého,“ nechala se slyšet nejnovější maminka ve sdružení. Martin Ožana (32), její muž a otec Vendulky se nevrátil z práce na Dole ČSA. To bylo letos v červnu, od září je rodina součástí Barborky.

„Ani jsem netušila, jaké možnosti nabízí vdovám s dětmi. Je to opravdu veliká pomoc. Hodně to ulehčí situaci, když rodina přijde o živitele.“ konstatovala paní Petra. Pro dcerku už využila například příspěvku na školku či výuku angličtiny.

A teď se obě prvně osobně viděly s ostatními maminkami a dětmi. „Těšily jsme se. Byly moc zvědavé. Bylo to nádherné, úžasná atmosféra a program pro všechny věkové kategorie,“ řekla s tím, že Vendulku nejvíce bavilo tancování na hudbu.

Došlo i na slova o Barborce coby další „rodině“. „Je to tak, ještě se okoukáváme, ale chceme zapadnout. Tím, že jsem zůstala s malým dítětem, chci ho maximálně zabavit, vytvořit nějaký program. Budeme na všech akcích,“ dodala paní Petra.

 

Bowlingové ceny

věnovali pro děti

 

OSTRAVA – Družstvo, které bylo v letošním bowlingovém turnaji týdeníku Horník druhé ve stříbrné skupině, na Jadran nepojede! Místo toho využijí poukazy na pobyty v Chorvatsku děti z Barborky.

„Neváhali jsme ani sekundu. Bylo to okamžité společné rozhodnutí celého týmu, že dáme naši výhru Barborce“ prohlásil kapitán Stanislav Wizur, jinak ekonomicko-personální náměstek na Dole Karviná. Družstvo č. 78 kromě něj tvořili Stanislav Čerevka z důlní dopravy na Armádě, projektant na odboru přípravy výroby Dolu ČSM Petr Antoszyk a elektrikář úpravny na ČSM Mirek Rymorz.

Věnovat své ceny v různých soutěžích, případně finanční odměny                 za pracovní výkony, dětem z Barborky patří k tradicím v revíru. Wizurův tým to pojal netradičně, přiložil model koule na bowling. „Cokoliv bych řekla, to bych se opakovala, prostě děkujeme,“ doplnila za maminky Szamaránská.

 

Stránku připravil Radek Lukša