English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Monika Němcová: Děti Barborky nám dělají radost

17.12.2015

Šetřit na vzdělání i pro toho nejmladšího člena Spolku svatá Barbora. To je v této těžké době hlavní prioritou

 

KARVINÁ – Spolek svatá Barbora starající se o děti, kterým se otec nevrátil z práce v podzemí, má za sebou další rok své existence – už jedenáctý. Pomyslné zakončení proběhlo na tradičním BarboRadování v Obecním domě Družba v Karviné-Fryštátě (informovali jsme v minulém čísle Horníka). Předsedkyně Monika Němcová se ohlédla za rokem 2015, ve kterém SSB opustilo několik dětí, které úspěšně zakončily střední či vysoké školy. Jenže, bohužel, kvůli smrtelným úrazům v revíru Barborka přijala tři nové členy.

 

Jaký je aktuální počet dětí ve Spolku svatá Barbora?

Momentálně máme pětašedesáti dětí. Mezi nimi je 40 českých a 25 polských. Na jednu stranu je to smutné, ale zase o ně bude postaráno, což je pozitivní. Naopak mezi deseti a patnácti dětmi už Barborku letos opustilo.

 

Na BarboRadování vám byly slavnostně předány peněžní šeky. Co říkáte na jejich výši?

Dary byly bohaté. Jen ze Šachťáků jsme obdrželi přes půl milionu korun. Je to obdivuhodné číslo, všem chlapům ještě jednou děkujeme. Jsem ráda, že i v dnešní těžké době dokázali podpořit dobrou myšlenku.

 

Dotýkají se těžké časy společnosti OKD také Barborky?

Zatím naštěstí ne. Ale protože ty těžké časy trvají už dva nebo tři roky, čehož jsme si ve výboru vědomi, snažíme se příliš neutrácet za věci, na které byly děti v minulosti zvyklé. Jednoduše řečeno, myslíme i na ty úplně nejmenší, na jejich vzdělání.

 

Kolik má roků nejmladší dítě Spolku svatá Barbora?

Pouhé tři roky.

 

Kolik dětí aktuálně studuje na některé z vysokých škol?

Kolem dvacítky a dělají nám tím ohromnou radost. To už ostatně zmínil i sám ředitel DZ 1 Boleslav Kowalczyk, který byl tímto číslem mile překvapený. Troufám si tvrdit, že většina z nich by bez Barborky nemohla studovat vysokou školu, protože finanční nároky jsou opravdu vysoké. Ale samozřejmě máme radost i z těch, kteří třeba zakončili střední školu, získali výuční list, i ze všech ostatních.

 

Na jakých akcích vás mohli lidé letos potkat?

Udělali jsme si Den dětí, byli jsme na horách, nechyběla přítomnost na Hornických slavnostech a rok jsme zakončili na BarboRadování. To bylo moc fajn a všichni si ho dosyta užili a snad se i vánočně se naladili.

 

Tradiční BarboRadování se podruhé za sebou konalo v Karviné. Vnímáte to zpětně jako pozitivní krok?

Jednoznačně ano. Většina dětí je z Karvinska, Poláci to taky mají blíž než do Ostravy. Landek byl přece jenom trochu z ruky a navíc ne každá z manželek se chce vracet k tomu neštěstí, které jí možná trochu Landek svým způsobem připomínal. Prostředí Obecního domu Družba je velmi příjemné, sál je prostorný a děti se tak mohou dosyta vyřádit. Také příští rok plánujeme zakončení na stejném místě.

 

Jaké akce čekají Barborku v roce 2016? Máte už plán?

Zatím ne, protože právě uzavíráme letošní rok. Ale hned po Novém roce se sejde celý výbor a začneme plánovat. Akce by však měly být podobné těm letošním. Nic převratného neplánujeme.

 

Co byste na závěr popřála všem dětem a maminkám ze SSB a samozřejmě také čtenářům před blížícími se svátky a příchodem

roku 2016?

Hlavně pozitivní myšlení, i když situace je složitá a chmurné myšlenky nás občas přepadávají. Potom samozřejmě zdraví a pohodu.