English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Sázka s Barborkou o lepší vysvědčení

13.2.2013

 Žádné čtyřky? Ruku na to! Čtrnáctiletý Vojta Čierný patřící s maminkou Marcelou už deset let do „rodiny“ zvané Barborka si plácl s předsedou jejího výboru Vladislavem Sobolem, že si vylepší známky na letošním vysvědčení. A stejnou sázku uzavřelo rovněž pět dalších školáků, které Občanské sdružení svatá Barbora podporuje.

„Musím se zlepšit, hlavně v matematice, která mi moc nejde. S doučováním mi dvakrát týdně pomáhá moje spolužačka Terka, a ta o sázce s Barborkou ví. Pokud vyhraju, tak to taky spolu oslavíme,“ popisoval Vojta, jenž se před časem přestěhoval z Českého Těšína do Ostravy, kde chodí na ZŠ Šeříková ve Výškovicích.

„Mám slíbeny tři tisícovky jen pro sebe, když sázku vyhraju,“ pochlubil se Vojta s tím, že na svém cíli svědomitě pracuje. A makat bude ještě víc, když v červnu donese vysvědčení stejně neuspokojivé, jako to ze sedmičky. V případě prohry je totiž povinen vlastnoručně shromáždit tolik starého papíru, aby mu za něj dali ve sběrně stokorunu.

„Ty peníze by naopak on věnoval Barborce. Zatím to ale vypadá na úspěch. Vojta se opravdu pilně připravuje. Sázka, co vymyslel Vláďa Sobol je motivující. Nejen kluk, ale i další děti z Barborky budou vědět, že výhra bude zasloužená,“ prohlásila Marcela Čierná s tím, že za synovým zhoršením ve škole vidí stěhování a nové prostředí.

„Sázka je určena pro kluky a holky z druhého stupně základních škol. Pro středoškoláky a vysokoškoláky toho děláme hodně, tak jsme připravili něco i pro ty mladší. Z dětí, které jsme oslovili, se nevsadilo jen jedno,“ řekl předseda výboru OSSB Sobol. Upřesnil i výhru – bude jí poukaz na třítisícový nákup v prodejně značkového oblečení.

Aby ho zainteresované děti z Barborky získaly, musí mít známky přesně podle znění sázky. Většinou zlepšit „nejhorší“ předmět, a pak se navíc polepšit v angličtině. Souvisí to s cílem sdružení podporovat především vzdělávání hornických sirotků. „Podle ohlasů rodičů je to na dobré cestě, školáci zvýšili svou aktivitu,“ nechal se slyšet Sobol.                                                         Radek Lukša