English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Hosté na BarboRadování dostávali a děti v balíčcích nacházely dárky od Marie Novákové

16.12.2011

OSTRAVA – Každý z hostů přicházejících do kompresorovny šachty Anselm na Landeku na letošní BarboRadování ho dostal. Po jednom objevilo rovněž každé dítě z OSSB ve vánočním balíčku. Řeč je o háčkovaných zvonečcích z barevné bavlnky, které vyrobila Marie Nováková (79), maminka dlouholetého pracovníka propagace Dolu Paskov.

„Celý den sedím sama doma, zbytek rodiny je v práci. Tak co mám dělat? Jsem ráda, že mám pořád šikovné ruce,“ vysvětlovala penzistka žijící nyní u syna Ivo Nováka ve Frýdku-Místku. Pochází nicméně z Václavovic a celý život byla zvyklá „nelenošit“. Pracovala skoro čtyřicet let v zemědělském družstvu - u kraviček, jak sama poznamenala.

 

Maminka nedokáže

nechat ruce v klidu,“

konstatoval její syn,

aranžér na Straříči.

 

Zvonečky tak nevznikaly na ničí objednávku, ale pro ukrácení dlouhé chvíle. „Jeden mi trvá uháčkovat čtvrt až půl hodiny. Moc jich ale nezvládnu, nemůžu už dlouho sedět tak shrbená,“ líčila s tím, že materiálu měla dostatek. Bavlnky ji věnovaly příbuzné, které vyšívaly. Kromě zvonečků vytvářela i andělíčky – pro štětstí miminkům na kočárky.

„Doma se nám zvonečky pomalu, ale jistě hromadily. Komu je dát? Maminka nevěděla, tak jsme dali hlavy dohromady, a tady v obýváku na gauči to, jak se říká, upekli,“ popisoval Ivo Novák, jenž je od roku 1979 aranžér na šachtě. Nejprve na Dole Staříč, nyní na Dole Paskov. Sice je „povrchový“, ale zkušenosti z hornickou prací mu nechybí.

„Fáral jsem několik měsíců na důlním průzkumu u vrtařů. Takže vím, jak je havířina náročná a mnohdy i nebezpečná. A děti horníků, kteří zahynuli v práci na šachtě, si podporu rozhodně zasluhují. I maminka je moc ráda, že jsme jim ty zvonečky dali,“ poznamenal Novák. Dárek poslal přes kolegyni z práce, Milenu Malinskou členku výboru OSSB.

„Pro nás to bylo velké překvapení. Vůbec jsme tu hodnou paní nekontaktovali, nikoho jiného jsme vlastně neoslovovali. Překvapení pro děti do balíčků nám vyráběl zatím jen Dům na půli cesty Heřmánek z Karviné. Třeba náhrdelníky náramky. Vloni pak rámečky na fotografie...“ nechala se slyšet Kamila Kašovská, tajemice Barborky. S velkými díky!

Radek Lukša