English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

BarboRadování s pekelníky i bohatou nadílkou

6.12.2011

Radost dětem a maminkám z OSSB udělala se svou show ostravská cirkusová společnost Cirkus trochu jinak!

 

OSTRAVA – Přání scházet se bez dalších nových tváří zaznělo na takřka rodinném setkání v předvečer svátku svaté Barbory v zaplněné kompresorovně nejstarší ostravské šachty Anselm na Landeku. Občanské sdružení pojmenované po patronce horníků a pečující o děti havířů, co se nevrátili z práce domů, totiž o žádné „přírůstky“ nestojí.

„Byla s náma už i paní z posledního úrazu v říjnu na Dole Darkov. Jitka Horváthová dorazila s pětiletou Monikou a teprve osmnáctiměsíčním Radimkem,“ uvedla členka maminkovského výboru Marta Szamaránská s tím, že pozvání na BarboRadování přijaly dvě třetiny rodin, jež OSSB podporuje. Celkem se zúčastnilo přes dvě stě lidí.

 

„Slováci už teď v našich řadách nejsou, slečny odrostly, skončily školu. Polských dětí máme dvaatřicet, zbytek z osmdesáti jsou české rodiny. Děti jsou od kojenců po velké, už dospělé a stujícící,“ popsala tajemnice sdružení Kamila Kašovská. Ta hodnotila rok 2011 pro Barborku jako velmi úspěšný, dárců bylo spousta, a dosti štědrých.

Každému z dětí i díky tomu OSSB coby mimořádný vánoční příspěvek připíše na konto deset tisíc korun! Na vzdělávání hornických sirotků ostatně přispěla ve svém gratnovém programu i Nadace OKD. V neposlední řadě přišli lidé z dolů s výtěžky ze šachťáků či Radek Orszulik z dodavatelské firmy Katim se šekem na padesát tisícovek.

Barborce udělala radost také společnost Cirkus trochu jinak, která připravila mikulášské show s čerty, anděly i nadělujícím světcem. „Zástupce tří šachet jsme pojali jako tři krále s dobrými zprávami. Z předsedy sdružení a mluvčího těžební společnosti Vládi Sobola jsme zase udělali mluvčího pekla,“ líčila za výbor maminek Zdeňka Bínová.

OSSB nadělovala také firma Exage, pořadatel ostravského Veletrhu hraček. Do balíčku, které každé z dětí dostalo, připravila spoustu různých překvapení.

Radek Lukša