English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Barborka si užívala dovolenou v Adršpachu

25.8.2011

Jedenadvacet dětí, třináct maminek a jedenáct rodinných příslušníků strávilo poslední červencový týden v krásné přírodě Adršpachu na letní dovolené Občanského sdružení svatá Barbora. Nadace OKD přispěla hornickým sirotkům v programu „Pro zdraví“ částkou osmdesáti tisíc korun.

„Však to taky pro zdraví bylo. Spousta pohybu a sportování na zdravém vzduchu,“ popisovala Kamila Kašovská, tajemnice Barborky. Ta zařídila od 23. až 31. července ubytování v obci Zdoňov v penzionech Montana a Slunovrat, odkud se téměř denně vyráželo na výpravy do okolí i na jiné, pro děti i dospělé zajímavé, akce.

„Neděle? Výlet do Adrpašských sklal. Pondělí? Zámek v Náchodě. Středa? Safari ve Dvoře Králové. Pátek? Zámek v Ratibořicích a také Babiččino údolí. Někteří navštívili s menšími dětmi také Polici nad Metují, kde se vyrábějí známé české stavebnice Merkur,“ informovala Marta Szamaránská z maminkovského výboru Barborky.

Adršpach se podle účastníků pobytu vydařil mnohem lépe než loňská prázdninová cesta do Maďarska. Hlavně díky přízni počasí. „Byla to aktivní dovolená, žádné vysedávání. Jezdilo se na horských kolech, děti i na koních, kdo chtěl, zkusil horolezecký výcvik,“ řekla Szamaránská.

„Jsme v Barborce už řadu let a tohle byl náš první velký výlet s ostatními. Samozřejmě jsme byli na akcích v regionu, na BarboRadování a na Myšinci, ale i tak jsme skoro nikoho neznali. Teď je to jiné, seznámili jsme se s fajn lidmi. Příště musíme jet zase!“ nechala se slyšet Šárka Vrbová z Ostravy, která byla na dovolené s třináctiletou dcerou Nikolou.

Na rozloučenou nechyběl ani táborák se společným posezením a opékáním buřtů. „Opravdu se nám to moc líbilo. Těšíme se, až budeme zase s ostatními z Barborky,“ zakončila Vrbová, jejíž muž se nevrátil z práce z Dolu Paskov. Zvláštní poděkování si podle dětí i maminek zaslouží nová tajemnice Kamila, která se o vše postarala ke spokojenosti všech.

Radek Lukša