English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Zlepšovatel poslal celou odměnu Barborce!

31.3.2011
 

STONAVA – Oprava poškozených míst v jámě – to je dobrý nápad z Dolu ČSM, jenž vynesl Barborce rovných dvanáct tisíc korun. Vedoucí provozu důlní dopravy stonavské šachty Ervín Bardoň (49) totiž občanskému sdružení pečujícímu o hornické sirotky věnoval mimořádnou odměnu obdrženou za svůj poslední příspěvek do trvalého zlepšování. Vyšší částkou jednotlivec z OKD kromě členů managementu dosud nikdy nepřispěl.

„Když jsem nastoupil na šachtu, poslali mě jako nejmladšího z party za ženou horníka, který měl úraz. Říct jí, že přijde z práce později. Do té doby mě nenapadlo, jak to rodinu může zasáhnout. Jeho manželka začala plakat, jenom mě viděla, a dvě malé děti se přidaly. A to kolegu pouze ošetřovali v nemocnici,“ přiblížil Bardoň jeden z důvodů, proč připsal částku na účet OSSB.

K  dalším patřily vzpomínky na mládí v hornické kolonii, na sousedy, kterým se během několika měsíců jeden syn těžce zranil a další zabil na Františku. „A taky vědomí, že už ani já nemám rodiče. Člověk je strašně nevděčný tvor, když mu nic nechybí, tak to nehledá. Já si až skoro v padesáti uvědomil, že mámu ani tátu už nikdy neuvidím,“ uvedl.

„Tvrdil, že s odměnou nepočítal. Já ani nikdo jiný z vedení podniku zase neměl tušení, jak se s ní rozhodne naložit. Je to rozhodně smysluplné, hodné následování,“ podotkl Boleslav Kowalczyk, ředitel Dolu ČSM.

Rekordní dar od jednotlivého pracovníka těžební společnosti přebírala nová tajemnice sdružení Kamila Kašovská. Shodou okolností to bylo také její první setkání s přispěvateli pro svatou Barborku. „Považuji to za svůj dobrý začátek. Hovořila jsem s panem Bardoněm o problematice hornických sirotků a pochopitelně mu moc poděkovala. Peníze dáme pravděpodobně na vzdělávání dětí,“ dodala.

 

Radek Lukša