English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Peníze pro Barborku připlavila na Důl Karviná velká voda

19.7.2010

KARVINÁ – Hezký dárek připravili pro děti, o které pečuje Občanské sdružení svatá Barbora, zaměstnanci odboru energetiky a životního prostředí Zbyslav Herman, Václav Zyder, Dalibor Jánský a Dalibor Mikula a vedoucí povrchových provozů Petr Klimecký z Dolu Karviná. V pátek 2. července předali do rukou předsedy sdružení Vladislava Sobola kulatou sumičku 5 tisíc korun, která vzhledem k tomu, že se na ni složilo všeho všudy pět chlapů, představuje v přepočtu na hlavu jeden z nejvyšších darů, jaké kdy Barborka od hornických kolektivů dostala.

     Proč takové gesto? „A proč ne?“ odpověděl otázkou iniciátor sbírky, jinak vodohospodář, ekolog a odpadový hospodář z karvinsko-orlovské šachty Václav Zyder, a tak se vysvětlení musel ujmout jeho šéf Zbyslav Herman. Paradoxně tyto peníze připlavila Barborce velká voda, která v květnu a červnu zaplavila Karvinou a nadělala spoustu potíží také havířům z Dolu Karviná. Chlapi na povrchu prošli doslova zkoušku ohněm – či vlastně vodou – a třeba vodohospodář Zyder přespával v kanceláři, aby byl pořád po ruce.

      Mimořádné úsilí se ale nakonec vyplatilo. Přestože Sovinec byl kvůli záplavám evakuován a částečně byla zalita a poškozena i tamější šachetní čerpačka vody, provoz čerpací stanice se nezastavil a nezkolabovala tak ani výroba. Hermanovi chlapi si díky tomu vysloužili dokonce poděkování generálního ředitele OKD Klause-Dietera Becka. Protože, jak známo, důl se bez vody neobejde.

     „A proto z toho pak byla i mimořádná odměna,“ vysvětlil Herman. „Pan Zyder navrhl, abychom se o ni podělili se Svatou Barborou, slovo dalo slovo a je to tu,“ dodal.

     Členové kolektivu energetiky, který vedle Hermana a Zydera tvoří ještě energetik pro důl Dalibor Jánský a operátor energetiky Dalibor Mikula, spolu s vedoucím povrchových provozů Petrem Klimeckým vyslechli následně z úst předsedy OSSB Sobola informaci o činnosti Svaté Barbory, která se stará o děti z hornických rodin bez otce a která se těší jejich velké podpoře.

     „Já sám třeba ještě rodinu nemám. Ale chápu, že pro každého rodiče je důležité vědět, že kdyby se mu něco stalo, někdo se o jeho rodinu postará. Neděláme si samozřejmě iluze, že ten náš dar Barborku vytrhne, ale třeba se opět přidají i další,“ shrnul názory svých kolegů Václav Zyder.

Bohuslav Krzyžanek