English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Sobota na „Ranči splněných přání“

12.9.2009

ORLOVÁ – Areál jezdeckého klubu Nanka v Orlové-Lutyni se stal pro třináct holek a kluků z Barborky opravdovým rančem splněných přání. Děti se tu chystaly už dvakrát, ale jejich plány vždy zhatilo počasí. V sobotu 12. září se vrtkavá aura konečně umoudřila a přestože i tento den se na obloze honily načernalé mraky, mohla si drobotina od Barborky vychutnat pohled z hřbetu koně, který je údajně na světě ten nejkrásnější. Líbil se i hornickým sirotkům, byť slova, která volili, byla trochu méně vznosná.

 

„Jo, dobrý,“ konstatovala například třiletá Katka Szamaranská a nenechala se nachytat ani na otázku, jak se jmenoval koník, na kterém jezdila: „Honzík,“ vzpomněla si a měla pravdu. Podobně hovořila i její o osm let starší kamarádka Denisa Kozlová, když sesedla z další „oběti“ dětí od Barborky, sedmileté klisny Shagi. „Perfektní,“ usmívala se a vůbec se netajila tím, že jezdit na koni je jejím velkým snem. „Ano, mluví o tom pořád,“ potvrdila i maminka Denisky, Jaroslava. I když – jak přiznala – ona sama přáním dcerky zas až tak moc nadšená není. „Mám o ni samozřejmě strach a ke koním cítím respekt,“ svěřila se.

 

„Ale je to tady doopravdy moc hezké,“ dodala ještě na adresu areálu Nanky Jaroslava Kozlová.

Je sympatické, že nápad uspořádat jezdecký den pod heslem Barborka na koních nevyšel od vedení hornického sdružení, nýbrž od samotného jezdeckého klubu. Nadace OKD mu pomohla při výstavbě kolbiště – v řeči koňařů to znamená písčitou kruhovou jezdeckou dráhu – a tak se členové klubu rozhodli připravit na oplátku pěkné odpoledne pro hornické ratolesti bez tatínka.

 

„V klubu se hodně věnujeme hipoterapii, tedy léčbě pomocí koní, pro postižené děti. Proto nás napadlo, že by to mohlo prospět i dětem od Barborky,“ vysvětlila zástupkyně klubu Veronika Habdasová. Jízda na koni působí příznivě nejen na nemocné, ale i na zdravé lidi. „Pomáhá například rozvíjet motoriku, rovnováhu a vztah ke zvířatům. A prospívá i po duševní stránce,“ popsala blahodárné účinky kontaktu s koněm Habdasová.

 

(Bohuslav Krzyžanek)