English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Valná hromada zhodnotila činnost za poslední rok

23.6.2009

OSTRAVA – Občanské sdružení svatá Barbora začalo od letošního roku více přispívat dětem, kterým zemřel jeden z rodičů na následky pracovního úrazu v některé z členských firem sdružení. Nová pravidla zahrnují příspěvek na notebook, internetové připojení nebo novou paušální částku 2000 korun, kterou dostávají studenti na výdaje související se vzděláním. Valnou hromadu o tom v úterý 23. června v Ostravě informoval předseda sdružení Vladislav Sobol.

 

Sdružení aktuálně pomáhá 93 dětem z České republiky, Polska a Slovenska. Loni jim například vyplatilo 358 000 Kč na školné, 270 000 Kč na jazykové kurzy a téměř 150 000 Kč za učebnice. Dalších 560 000 Kč dostaly děti v rámci pravidelných příspěvků u příležitosti zahájení školního roku a vánočních svátků.

 

Více než milion stály společné ozdravné pobyty a poznávací zájezdy. „Právě tuto položku chceme letos mírně omezit, uspořádáme levnější akce a místo toho věnujeme více peněz na vzdělání. Kvalitní příprava dětí na povolání a samostatný život je pro nás jednoznačnou prioritou,“ vysvětlil místopředseda organizace Josef Hoďák.

 

Letos už mají za sebou děti s maminkami výlet do Prahy a především poznávací zájezd do Paříže, který vyvrcholil v Disneylandu. O prázdninách vyjedou čtyři studenti do zahraničí na jazykový kurz angličtiny. „Na podzim chystáme společný ozdravný pobyt v Jeseníkách, který si organizují samy maminky,“ dodal Hoďák.

 

Činnost sdružení hradí členské firmy v čele se společností OKD, která je zakladatelem organizace. Do společné kasy přispívají také jednotlivé hornické kolektivy. Od loňského roku Barborce přispívá také Nadace OKD.

 

(Vladislav Sobol)