English Polski Česky Úvodní stránka
Není důležité
o pomoci přemýšlet,
důležité je pomoci!


č.ú.: 1657156389/0800
IBAN: CZ53 0800 0000
0016 5715 6389
SWIFT kód: GIBACZPX

Děti z Barborky si naplno užily Paříž

15.5.2009

PAŘÍŽ – Disneyland, Notre Dame, Eiffelova věž, Asterix park, Martova pole, Lucemburské zahrady, slavná univerzita Sorbonna, bulvár St. Michel, Pantheon, katedrála v Remeši… Moc toho mají i po návratu domů z Francie před očima děti a mámy z Barborky, občanského sdružení, které pomáhá rodinám zahynuvších havířů.

 

Paříž začala pro osmadvacet dětí a devatenáct dospělých netradičně – snídaní na lavičkách před Asterix parkem. Přijeli moc brzy. Dovnitř se nakonec dostali a užili si atrakcí pro děti i adrenalinové zábavy pro dospělé. „Chlapi se nebojí,“ říkal Adámek, jeden z nejmladších, po strašidelném zámku.

 

Největší zážitek: Eiffelovka
Eiffelovku, která přišla na řadu další den, pojmenovalo jiné z dětí „Ajštelovkou“, což mělo za následek smích v celém autobuse. Na slavné dominantě francouzské metropole došlo ostatně i ke komické situaci: Matyášek nemohl vydržet a čůral do pet flašky. „Eiffelovka byla i bez toho nejlepším zážitkem,“ tvrdili účastníci.

 

Hlavní bod programu: Disneyland
Prohlídku Paříže třetí den vystřídal bod programu číslo 1 – Disneylad. Na to se těšily zejména děti, ale spokojen byl i jejich doprovod. Létající slon Jumbo, bludiště Alenky, vláček Indiana Jonese, plavba lodí s piráty, pád ve stavu beztíže, vystřelení do vesmíru. Co na tom, že počasí zlobilo a nechalo všechny zmoknout.

 

„Neskutečné. Nádherné,“ shrnula Věra Málková, která s dcerami Markétou a Lucií vymetala snad nejvíce atrakcí včetně těch nejdivočejších a patřila k hlavním fotografům zájezdu. Zcela ji pak uchvátila remešská katedrála. To bylo už cestou domů z celkem pětidenního výletu, na který Barborka hned tak nezapomene.

 

Pro některé to byla i premiéra…
Navzdory přání všech zainteresovaných se Barborka bohužel rozrostla a tak zájezd do Paříže byl i premiérovou větší akcí pro dvě další mámy a tři děti. Monika Cyprová (34), jejíž muž Roman dělal báňského záchranáře a nevrátil se domů z práce na Darkově, svolila podělit se o zážitky.

 

„Když nám řekli, že je tady možnost zapojit se do Barborky, váhala jsem. Ze začátku se mi do toho fakt nechtělo. Ve třiatřiceti být vdovou a se dvěma dětmi bez táty…“ rozpovídala se Monika žijící v Havířově se čtyřapůlletým klukem Adámkem a osmiletou dcerkou Barborkou. Snad právě jméno její holčičky rozhodlo, a Cyprovi se stali členy „rodiny“ tohoto občanského sdružení. „Poprvé jsme jeli do Prahy, to jsme ještě nikoho neznali. Teď po Paříži si netykáme opravdu jenom s několika málo lidmi. Dívám se na to už i z jiné strany,“ uvedla paní Monika.

 

Kdyby o Disneyland (i nové kamarády) Adámek s Barborkou přišli, byla by to podle ní škoda. „Děti byly nadšené, jsme moc rádi, že jsme se zaregistrovali. I když počasí nám poslední den nevyšlo,“ dodala. Novou maminkou v občanském sdružení je také Božena Bláhová z Karviné s třináctiletou dcerou Kristýnou – i pro ně byla Francie první větší šance jak Barborku poznat.

 

(Radek Lukša, Hana Gumpingerová)